Beslenme ve Diyet

Beslenme ve diyet polikliniği toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturmak ve hastaların iyileşme sürecini destekleyecek beslenme ve diyet hizmetleri sunmaktır.

Beslenme ve Diyet bölümlerimizde besin alerji intoleransı, diyabet, sporcu beslenmesi, hastalıklarda beslenme, bebek, çocuk, erişkin beslemesi, kilo alma-kilo verme yönetimi, kilo koruma ve gebelik durumlarına özgü beslenme planları ile kilo yönetimi programları oluşturulmakta, yeme bozuklukları ve obezitenin tanı ve tedavisine destek olmaktadır.

Besleme ve Diyet Hizmeti ve Danışmanlıkları

 • Sporcu Beslenmesi
 • Gebe-Emzikli Beslenmesi
 • Diyabet Beslenmesi
 • Bebek-Çocuk-Erişkin Beslenmesi
 • Kilo Alma Programı
 • Alerji - Besin İntoleransı ve Beslenme
 • Yeme Davranış Bozuklukları
 • Kurumsal Beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

Sporcu beslenmesinde en önemli hedefler; sporcunun genel sağlığını korumak ve performansını artırmaktır.

İyi beslenen bir sporcunun avantajları nelerdir?

 • Performansı yüksektir
 • Yapılan antrenmanın etkinliği maksimum düzeydedir
 • Üst düzey konsantrasyon ve dikkate sahiptir
 • Hastalık ve sakatlanma oranı düşük, bu durumlarda toparlanma süresi kısadır
 • Büyümesi ve gelişmesi beklenen düzeydedir.
 • Vücut ağırlığı ve vücut yağı önerilen sınırlarda veya bu sınırlara yakındır.

Sporcular için en iyi beslenme şekli hangisidir?

Sporcuların enerji ve besin öğeleri gereksinimleri yaş, cinsiyet ve spor dalları açısından farklılık göstermekle birlikte, temel beslenme kuralları tüm sporcular için benzerdir.

Gebe-Emzikli Beslenmesi

Besinler, yaşam ve büyüme için elzemdir. Vücudun gereksinimi kadar besin ve besin ögelerinin alınmaması durumunda organizma normal büyüme ve gelişme gösteremez. Hatta ölüme bile neden olabilir.

Sağlıklı olmanın temel koşullarından biri yeterli ve dengeli beslenmektir. Bebek anne karnında beslenirken annenin kaynaklarını kullanır. Bu nedenle gebelikte doğru beslenme hem bebeğin iyi gelişmesi hem de annenin sağlığı açısından hayati önem taşır.

Anne sütü insan organizmasının büyümesine, gelişmesine, olgunlaşmasına yarayan her türlü besin ögesine ve diğer maddeleri içeren en uygun besin ve doğal beslenme şeklidir. Emzirme döneminde sağlıklı beslenme son derece önem arz etmektedir.

Diyabet Beslenmesi

Diyabette tedavinin amacı kan şekerini normal sınırlarda tutarak diyabete bağlı gelişebilecek sağlık sorunlarının ortaya çıkışını engellemek veya önlemek, yaşam süresini ve kalitesini yükseltmektir. Diyabeti kontrol altına almanın ilk adımı onu öğrenmektir.

Eğitim

Fiziksel aktivite

Beslenme tedavisi

İnsülin ve/veya ilaç Diyabet tedavisinin birbirini tamamlayan parçalarını oluşturur.

Diyabetin ileri dönemde ortaya çıkabilecek kronik komplikasyonlarını önlemek ve tedavi etmek,

Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığını kazandırmak;

Yaşam süresini ve kalitesini yükseltmektir.

Diyabetli bireylerin beslenme tedavileri; yaşına, boyuna, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite durumuna, sosyoekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre diyetisyen tarafından hazırlanır. Beslenme programı kişiye özeldir. Diyabetli bireyler yeterli ve dengeli beslenebilmeleri için enerji ve tüm besin ögelerinden önerilen miktarlarda almaları gerekir.

Bebek-Çocuk-Erişkin Beslenmesi

Her yaşta sağlıklı olmak için, bulunduğunuz yaşın besin gerekliliklerini, enerji ihtiyacını bilerek beslenmek gerekir. Bu süreci beslenme ve diyet uzmanları yaş ve dönemsel özelliklere göre kişiye özel olarak beslenme ve diyet programları oluşturur.

Kilo Alma Programı

Kilo almak isteyen kişilerin zayıflıkları, yetersiz veya yanlış beslenmenin sonucu oluşabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını gerekli tetkik ve muayeneler ile uzman doktorlar tarafından araştırılması gerekir.

Zayıflık durumu için uygulanan kilo alma programında amaç, katılımcının sağlıklı kilosuna ulaşması ve dengeli bir beslenme ile kilosunu korumasını sağlamaktır.

Alerji - Besin İntoleransı ve Beslenme

Besin intoleransı tanısında öncelikle sorumlu besinlerin belirlenmesi gerekir. Bu konuda laboratuvar testleri tanıda yardımcı değildir. Sorumlu besinin bulunması sürecinde hastadan geriye dönük besin günlüğü tutması istenmelidir.

Sorumlu olabilecek besinler açısından alerjik reaksiyon olasılığı yapılacak testler ile dışlanması gerekir (eliminasyon). Bu süreçten sonra intolerans tanısında izlenecek yol ise sorumlu besinlerin diyetten çıkarılması gerekir. Semptomlar kaybolduktan sonra aynı besin tekrar diyete eklenerek oluşacak bulgular gözlenir.

Beslenme ve diyet uzmanları bireylerin besin alerjileri nedeniyle diyetlerinden çıkardıkları besinlerin, yetersiz ve dengesiz beslenme durumuna yol açmaması için bireylerin sağlıklı şekilde beslenmesini planlar.

Yeme Davranış Bozuklukları

Beslenme bozukluğu, yetersiz beslenme, aşırı beslenme veya yanlış bir besin dengesi durumunda ortaya çıkar. Beslenme bozukluğu çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Yeme bozukluğu tedavisinde amaç; bozulmuş yeme davranışını değiştirerek yemek konusuna farklı bir yaklaşım getirmek ve yeni bir yeme düzeni oluşturmaktır.

Sağlıklı Kiloyu Koruma

Yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, vücut kompozisyonu ve fiziksel aktivite durumuna göre hedef kilosuna ulaşmış kişilerin ideal kilosunu koruması sağlanır.

Kurumsal Beslenmesi

Beslenme ve Diyet bölümlerinde kurum çalışanlarının sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlamaya yönelik menü planlama hizmetleri verilmektedir. Alınan yiyecek ve içecek hizmetinin kalitesini artırmaya yönelik önerilerde bulunarak uygulamaları takip edilmektedir.

Biz Sizi Arayalım!

  Mesaj Gönder
  Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Merhaba!
  Nasıl yardımcı olabilirim?